Jak robić zakupy raz w tygodniu
17 marca 2020Czasami jak mężczyzna wyjeżdża na tydzień czy dwa zaczynamy się zastanawiać jak wszystko sobie zorganizować, jak robić zakupy, gdy nie będzie samochodu. Jeśli taki problem...
Rośliny doniczkowe są nie tylko elementem wystroju wnętrza, ale także jego ozdobą. Warto o nie odpowiednio dbać, gdyż tylko wtedy będą rosły zdrowo i pięknie kwitły. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewania. Wiele osób ma jednak problem z tym, aby dostarczyć swoim roślinom tyle wody, ile naprawdę potrzebują. Efekt jest taki, że kwiaty zasychają z powodu zbyt małej ilości wody lub zamierają bo były regularnie zalewane. Nieprawdą jest, że należy zapewnić roślinom doniczkowym stały dostęp do wody. W ten sposób doprowadzimy do tego, że korzenie roślin zaczną gnić, nie będą mogły pobierać wody.
Jeśli chcemy, aby nasze rośliny rosły zdrowo nauczymy się sprawdzać czy na podstawkach lub w osłonkach doniczek nie stoi woda. Roślina będzie mogła swobodnie oddychać, gdy podłoże w którym rośnie trochę przeschnie. Pamiętajmy, że rośliny najlepiej jest podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce jest lekko podeschnięta, ale nie zupełnie sucha. Najlepiej jest przy podlewaniu roślin doniczkowych kierować się zasadą, że w okresie lata rośliny podlewamy dwa razy w tygodniu, a zimą tylko raz. Rośliny będą nam bardzo wdzięczne, gdy podlejemy je w godzinach rannych,
Do podlewania używamy przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Raz na 2, 3 miesiące kąpiemy rośliny pod prysznicem. Aby nie zalać korzeni i nie wypłukać ziemi, obowiązujemy doniczkę woreczkiem foliowym. Robiąc porządki przecierajmy liście wilgotną ściereczką. Na bieżąco musimy też usuwać zwiędnięte liście i pędy oraz przekwitnięte kwiaty. Zapobiegnie to ich gniciu czy rozwojowi pleśni. Od czasu do czasu konieczne może też okazać się cięcie korygujące. Zanim ustawimy rośliny doniczkowe w swoim domu musimy wziąć pod uwagę oświetlenie, jakie panuje w danym pomieszczeniu. Pod uwagę powinniśmy wziąć także kolor ścian. Pokój, którego ściany pomalowane zostały na jasny kolor, jest bardziej jasny.
Rośliny doniczkowe kwitnące mają większe zapotrzebowanie na światło niż rośliny, które są ozdobne tylko z liści. W pomieszczeniach pozbawionych dostępu światła nie będą rosły żadne rośliny, proces fotosyntezy bez światła nie może zachodzić. Bardzo chętnie ustawiamy rośliny na okiennych parapetach. Zimą przed wietrzeniem warto je osłonić przed chłodnym powietrzem. Dla wielu roślin może ono okazać się zabójcze. Z kolei latem silnie operujące słońce może poparzyć liście.
Rośliny doniczkowe, które kupujemy w dobrych kwiaciarniach, a nawet te w supermarketach mają dołączoną etykietę, na której znajdują się informacje o tym, jakie warunki uprawy są dla rośliny najlepsze. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem danej rośliny.