Jak być dobrymi rodzicami – poradnik w pigułce

# 4 lutego 2020

Wielu rodziców w wychowaniu dzieci popełnia wiele błędów. Dostarczamy dzieciom sprzecznych informacji, wykształcają niewłaściwe nawyki. Potem pojawia się problem, jak więc unikać błędów przy wychowywaniu dzieci? Przede wszystkim należy je wychowywać a nie tylko kochać. Po drugie będzie trzeba z dziećmi rozmawiać i co bardzo istotne nauczyć się dzieci słuchać. Wychowanie ma spełniać podstawowe kryterium a więc odpowiednio przygotowywać człowieka do życia w społeczeństwie. Chodzi o to, by dziecko wyszło z gniazda i potem mogło już radzić sobie dalej samo.

Pierwszy problem jaki będzie do rozwiązania to pokazywanie dziecku co będzie dobre a co będzie złe. Wielu rodziców robi to stosując zestaw nakazów oraz zakazów. Jest to metoda, która ma jednak wąskie spektrum działania. Na dłuższą metę nie będziemy w stanie dziecka uczyć w taki sposób, by zachowywało się prawidłowo.

Należy unikać sytuacji, w których będzie prosiło się dziecko, by mówiło nieprawdę. W ten sposób bowiem wysyła się sygnał, że kłamstwo uchodzi na sucho i tym samym może w dłuższej perspektywie być z tym jeszcze więcej problemów.

Nie można śmiać się z dramatów, które dziecko będzie przeżywać. Nawet jeśli nam się wydaje to śmieszne czy nieistotne nie możemy tego tak traktować. Dla dziecka zepsuta zabawka może być jedną z najpoważniejszych wydarzeń w jego życiu. To, że będzie się dzielił z Tobą problemami będzie oznaczało, że ma zaufanie. Dlatego nie można zawieść takiego zaufania.

Nikt nie lubi zrzędzenia i to niezależnie od wieku. Dlatego nie powinno się dziecku dawać ciągłych instrukcji co i jak ma robić. W ten sposób często dajemy zbyt dużo informacji. Nie będzie w stanie od razu wszystkiego zapamiętać a jeszcze mniej z tego będzie w stanie wprowadzić w życie. Dlatego jeśli ktoś tak dużo mu zleca to nie można go bezwzględnie rozliczać z tego. Należy także zachować umiar. Mówienie dziecku nie czasem jest tak naprawdę przejawem troski o zdrowie i życie dziecka.

Pamiętaj o tym!

Dziecka nie można wpędzać w poczucie winy. W ten sposób można dziecko pozbyć wiary w jego własne możliwości. Oczywiście nigdy nie można kpić z dziecka publicznie. Jego przypadki, dramaty, problemy to nie jest dobry temat na anegdoty w trakcie świąt. Następnym razem zamiast mówić o swoich problemach dziecko będzie milczało albo powie o nich komuś innemu.

Szantaż emocjonalny również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie uzależniamy jednej czynności od drugiej. To jedna z powszechniejszych i niestety destrukcyjnych w działaniu sytuacji. Nie można ulegać, to ważne szczególnie jeśli dziecko zachowuje się histerycznie.

 

TZobacz